BERGAMA GÜZEL İŞLER DOĞA ATÖLYESİ

NASIL BİR ATÖLYE?


Bergama Güzel İşler Doğa atölyesinde düşünsel ve uygulamalı, iki farklı kapsamda atölyeler ve istasyonlar oluşturacağız.  Doğa Atölyeleri yaz kış faal olacak.

Atölye gün içinde gönüllüler dahil 200 kişi için faaliyet verecek. Atölye bölgesindeki çok fonksiyonlu alanlardan faydalanan kişilere de açık olacak. Bölgede gün içinde çalışma istasyonlarının yanında sunum, toplantı, eko-tarım, hayvan besiciliği, konuklar için mutfak, okuma, dinlence ve çadır alanları da kurgulanacak.

 

NEDEN BURADA?

Arazide yaklaşık 50 km açık dağ manzarasına sahip ve yarısı orta eğimli 60 kadar meyve ve zeytin, bunun yanında 20 civarı meşe ağacı bulunuyor. Arazi Bergama Akropol’ünü ( Yüksek Şehir) antik kent merkezleri ve Bakır çay ovasını görmektedir. Akropol’ün suyunun arazi bölgesinin içinde olduğu Yerlitahtacı Köyünden geldiği biliniyor. Zira Akropol ile kot farkı, resmi kayıtlar ve su kemerleri bunu işaret ediyor.

 

Arazinin yüksekte olması da bir başka tercih nedeni. Bir diğeri hava, rüzgar ve yön şartları bölgede atölye yerleşimi için uygun bulunan en nadir arazilerden. Arazinin sırtı kuytu dediğimiz yapıda olduğundan, farklı hava şartları için atölyeleri korunaklı hale getiriyor.

Arazide şu an eski 2 odalı bir köy evi var, bu ev kullanılmıyor. Mutfak ve banyosu olmayan 2 gözlü bir ev. Eskiden zeytin toplanması esnasında dönemsel kullanılmaktaymış. Arazinin ortasında da yine yıkık halde tek odalı yaklaşık 8 m2 lik eski bir müştemilat ve eski bir ahır var. Bunlar da şu an kullanılmayacak durumda.

 

KİMLER ATÖLYELERDE OLACAK?

Bergama Güzel İşler Atölyesi 3 ana grupta insan ile çalışıyor, bunlar 7-24 yaş arası öğrenciler 25-35 yaş arası yeni iş kurmuş ya da çalışmakta olan Türkiye’den ya da diğer ülkelerden katılımcılar, Sivil Toplum Kuruluşlarından gelenler, akademisyenler ve eğitsel çalışmalardan ücretsiz faydalanacak yerel halktan oluşuyor.

ATÖLYENİN OLUŞUM FAZLARI NELERDİR?

Bergama Güzel İşler Doğa Atölyesinde ilk önce bir geçici barınma konteynırı temin edildi. Bu sayede arazide çalışırken günlük ihtiyaçlar karşılanacak. Peyder pey ise atölye istasyonlarını kuracak gönüllü girişimcilerden atölye genel planına uygun destek alacağız.

Bu süreçte tarımsal amaçlı depo olarak yöresel ürünlerin depolanacağı bir alanı da hem depo hem de atölye fonksiyonu olarak yaratmayı hedefliyoruz.