22. Yüzyıl Konuşmaları

Yeni çağda iz bırakacağını düşündüğümüz, gündem olan ve ilgi çeken konuları, uzman konukların katılımıyla konuştuğumuz buluşmalardır.

22. Yüzyıl Konuşmaları, Bergama’da konukların uzmanlığının yenilikçi bakış açısıyla irdelenmesi amacıyla moderatör/ler tarafından çapraz sorular ile ilerleyen, herkese açık ve interaktif bir panel konseptiyle ilerler. Tarihi aylık periyotlar ile açıklanır.

2021 yılında da olduğu gibi bu yıl da, konu başlıkları Bergama’daki öğrencilerin katılımı ve Bergama Ticaret Odası işbirliği ile yeni dönem teknolojik ve güncel gelişmelere bağlı olarak çalışıldı.

E-Atık Atölyesi

Bergama’da 2020 yılından beri elektronik eşya bağışlarınızı alıyoruz.
Tüm atıl, eski ve uygun elektronik ve elektrikli eşyalarınızı bağışlayabilirsiniz.

1. dönemde toplanan bağışlarla sokak hayvanlarının tedavisi için Bergama Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği’ni destekledik.

2. dönemde elde edilen katkı ile eğitim bisikletleri alınacak ve sürüş eğitimleri Bisikletliler Derneği Bergama Temsilciliği ve Pergamon Bisiklet Kulübü işbirliği ile verilecektir.

Elektronik eşyalar, EAGD tarafından tekrar kullanım ya da dönüşüm istasyonlarında değerlendirilmektedir.
Çalışma Bergama Belediyesi ve DEK Dizayn desteği ile sürdürülmektedir.

Temel Afet Bilinci Eğitimi

Deprem ve afet riski olan bölgede yer alan Bergama’da çocuk, genç ve yetişkinler için temel afet bilinci, afet çantası hazırlığı, bütünsel olarak afet deneyimi üzerine yapılan atölyelerdir.

Kadıköy Belediyesi’nin ilgili birimleri ile yapılan işbirliği içinde Bergama için örnek teşkil edecek nitelikte etki yapmasını da hedefleyerek, Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takım üyesi eğitmenlerince atölyeler talebe göre yapılmaktadır.

Atölye Başlıkları:

  • Temel Afet Bilinci (Yetişkin Sunum)
  • Temel Afet Bilinci (Çocuk Sunum)
  • Eşini Bul Afet Çantanı Hazırla ( Interaktif oyun)
  • Yangın ve Müdahale Yöntemleri ( Yetişkin, Çocuk Sunum ve Yangın Söndürme Simülasyon )

Yaban Otları Atölyesi

Permakültür (Sürdürülebilir Tarım) deneyiminde ile “Yabani Otları Tanıma” atölyeleri yapıyoruz.

Bergama Permakültür Topluluğu’nun bulunduğu arazide ya da Bergama’da, Doğa Araştırmacısı Sevim Şahin ile Yabani Otları ve arazilerin florasını birlikte tanıyoruz.

Atölyelerde ortak sofrayı paylaşabilir, çayınızı, kahvenizi, suyunuzu termosunuza doldurup getirebilirsiniz, ot toplamak için yanınızda poşet mutlaka alınız ve alerjiniz varsa alerji hapı getiriniz.

Permakültür alanları: doğadaki insan yerleşimlerini, doğal ekosistemlerden örneklenen ziraat uygulamaları ve sürdürülebilirlik görüşüne göre uygulayan bir ekolojik tasarım anlayışıdır. Bu alanlarda doğa dostu ve sürdürülebilir yaşam yapıları işlenmektedir.

@permakültür_bergama @solidarityinpergamon

Yöresel Tasarım Haftası

Yöresel Tasarım Haftası Bergama’da Güzel İşler Derneği tarafından her yıl düzenlenen; tasarım üzerinde atölyelerle yürütülen bilgi, performans ve tasarım haftasıdır.

2019 yılı konusu “Nerede Oturuyorsun?” olarak işlendi. “Yöresel Tasarım Haftası”nın 2020 teması “Ne Giyersin?” oldu. Tema doğrultusunda Bergama’dan ve farklı illerden tişört tasarımları yöresel doku etkisinde tasarlandı. Her yıl bir tema ile hafta devam ediyor.

Hafta içinde yerelden katılımcılar dışında tasarımcıları da sürece dahil etmek istiyoruz. Hafta süresince yapılacak etkinlikte tasarımcılar, yöre halkı ve çocuklar ile de tişört tasarım atölyeleri yapmaya devam edecek.

5000 yıllık tarihi, çok katmanlı kültürel yapısı ve UNESCO Dünya Mirası listesindeki varlığı ile Bergama, tasarımcıları Bergama’ya çağırıyor, yöresel tasarımları onlarla gerçeğe dönüştürüyor.

Amacımız hem atölye yürütücülerimiz hem de katılımcılarımız için tamamen özgür bir düşünce ve uygulama ortamı yaratmak. Bergama gibi tarihsel, kültürel çeşitliliklere sahip bir kentin özelliklerinden yola çıkarak günlük hayatta etki eden tasarımları hayata geçirmek.

Yöresel Tasarım Haftası’20 süresi boyunca akademisyenler, profesyonel tasarımcılar ve araştırmacılar tarafından yerel sunumlar yapılıyor. Tasarımcılar bu bilgiler ve kendi öznel araştırmalarıyla tasarımlarını yöresel tasarım performans yarışması ile gerçeğe dönüştürüyor.

Oluşan tasarımlar Bergama’da sergileniyor ve üretilen ürünlerle elde edilecek sosyal fayda kent için yepyeni bir fırsat yaratıyor.

Ahşap Yontu Atölyesi

Ahşap Yontu Atölyesi 7 gün süresince Bergama’da.

Siz de kendiniz ya da çocuğunuz ile birlikte gerçek ekipmanlar ile çalışarak bir ahşap heykel yapabilirsiniz.

Akşam Sizdeyiz !

Pandemi döneminde bir çok farklı kulvar ve kişilikte 30 konuk ile yapılan canlı yayın serisi…

Bergama Tımarhanesi Kampı!

İzmir/Bergama’da spritüel atölye deneyimine davetlisin.

Seni alternatif beden, ruh ve sağlık gelişimi
uygulama atölyelerine imkan veren deneyime davet ediyoruz.
Kadim öğretileri, yeniçağ spritüel deneyimlerini, beden ve ruh gelişim egzersizlerini barındıran iyileştirme enerjilerinin uygulandığı,
bireyin bedensel ve ruhsal tımarlanma deneyimi için,
düzenlenen Bergama Tımarhanesi Kampı seni bekliyor.

Bergama Tımarhanesi Kampı’nda, farklı spritüel öğretileri uygulayıcıları ile
yaşanacak bu deneyime Bergama Kozak Yaylası’nda sen de katıl.

Kamp; öğretilerini paylaşmak isteyenler için de özgür ve bağımsız bir alan yaratacak.
Bir eğitmen ya da faydalanıcı olarak kampta yer alarak,
deneyimini paylaşabilir ya da bir deneyimin parçası olabilirsin.
Böylelikle kendi ruhsal ve bedensel gelişimine katkı sağlayacak öğretilerle buluşabilirsin.

Bergama Tımarhanesi Kampı 2022
bireye zihninin ötesinde bir adım için kapı açıyor.

Değiş Tokuş Mutfak Atölyesi

Bergama, uygarlık tarihinin en önemli merkezlerinden biri.

Antik çağın en eski kültür başkentlerinden.

Tarih öncesi dönemlerde başlayan, Yunan, Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet ile devam eden çok katmanlı bir UNESCO kültür mirası.

Sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal mirası Bergama’yı çok önemli ve özel kılıyor.

Folklorü ve mutfağı ile Anadolu’nun en eski ve köklü yerleşim yerlerinden biri.

“Güzel İşler Derneği” başlatmış olduğu “Değiş Tokuş Mutfak Atölyeleri” ile Bergama’da yemek ve yaşam kültürünü paylaşıyor.

Yöresel kültürün ve doğal kaynakların sayısız özelliğini yansıtan yemek pişirme ve sunuş yöntemlerini gözler önüne seriyor.

İş kadınları, Bergamalı köy kadınlarının evlerine konuk olup onlarla birlikte yemek yapıyor, bilgi ve tecrübelerini birbirlerine aktarıyorlar.

Mutfak atölyeleri ile Bergama’nın farklı köylerinden yaklaşık yüze yakın yöresel yemek kayıt altına alınıyor.

Bilginin ve beslenme kültürünün değiş tokuş edildiği bu sofraya herkes davetli.

Şimdi buyurun Değiş Tokuş Mutfağı’na.

TIMARHANE Bergama – Spiritüel Eğitim Kampı

Bergama Tımarhanesi Kampı, hissedileni deneyimleyen ve ötesine yolculukları seçen, ruhunun özünü hatırlamak isteyenler için, Bergama Kozak Yaylası’nda düzenleniyor.Bir arada olmamızın, hepimize farklı hissettiren deneyimler yaşatacağını ve “iyi” geleceğini hissediyoruz.

Kampın tamamı TURSAB Belgeli TEZTUR tarafından mali olarak yönetilmektedir.

Kamp hizmetlerinin ödemesini yaparak kaydınızı yapabilirsiniz.

Kamp maksimum 40 kişidir. Kapasite dolar ise ödemeleriniz alınmaz.

Kayıt ve ödemesini tamamlayanlar için öncelik vardır.

Son kayıt 24 Haziran 2022’dir.